Peru - Boliwia

"Dusza jest jak ziemia" - mówił Jan Paweł II w 1985 roku w Cuzco, podczas jednego z dwóch spotkań z Indianami w Peru. "Wymaga ciągłej dbałości, by mogła wydawać owoce. W niej sadzi się ziarna Słowa Bożego (…), ją podlewa się sakramentami pełnymi łaski, ją nawozi się praktykowaniem cnót i odchwaszcza z niskich pobudek. Jej owocami dzielimy się w życiu codziennym z bliskimi… ”

Pielgrzymka do Peru i Boliwii to podróż w najbardziej indiańskie tereny Ameryki Południowej, gdzie spadkobiercy starożytnej kultury Inków, dziś prości i ubodzy chłopi, przechowują jak największy skarb, cenniejszy od złota, antyczną mądrość swoich przodków. To podniebna podróż ośnieżonymi szczytami Andów, świat oglądany z lotu kondora, pełen imponującej przyrody i arcybogaty w historię, gdzie teraźniejszość, przeszłość i przyszłość mieszają się w każdym momencie w jedynym tu i teraz.   

 

 

CENA ZAWIERA

 

• transfery i przejazdy mikrobusem lub autokarem


• noclegi w hotelach 3/4*;

• pokoje dwuosobowe z łazienkami (DBL);


• obfite śniadania, obiady lub kolacje wraz z napojami niebutelkowanymi (woda, soki, kawa lub herbata);


• wstępy do zwiedzanych obiektów;


• napiwki dla pokojówek, boyów hotelowych i kelnerów w restauracjach;


• opiekę polskojęzycznego pilota/ przewodnika podczas realizacji programu;


• wszystkie lok. podatki;

 

CENA NIE ZAWIERA

• przelot: Warszawa - Lima - Warszawa;
 La Paz - Arequipa; La Paz - Cuzco; Cusco - Lima;

• ubezpieczenie KL (50 000 €), NNW (4 000 €), bagaż (500 €), OC (60 000 €);


• dopłaty do pokoju SGL: 540 USD;

• zwyczajowych napiwków dla kierowcy, przewodników lokalnych oraz pilota (ok. 4 USD/dzień/os.)


• wydatków natury osobistej; innych świadczeń nie objętych programem;

 

Termin: cały rok, daty do potwierdzenia według zainteresowania grupy. 

Ceny od: 2290 USD od osoby

 

UWAGI


• zniżki dla dostawek dla dzieci poniżej 11 lat: – 25%


• zniżki dla dostawek dla osób powyżej 11 lat: - 10% (dostawka lub pokój 3-os. z dwoma dużymi łóżkami)

Terminy

Data wyjazdu
Cenadni: 12

0Program

Dzień 1

Kolacja

Peru - Boliwia

Przelot do Peru. Powitanie na lotnisku w Limie. Transfer do hotelu. Wypoczynek po podróży. Kolacja i nocleg w Limie.


Atrakcje:
Lima

Dzień 2

Śniadanie Obiad

Lima

Śniadanie. Zwiedzanie Limy kolonialnej - „Miasta Królów”, założonej przez Francisco PIZARRO na brzegu rzeki Rimac: Plaza de Armas, Pałac Prezydencki, Katedra i Pałac Arcybiskupi, odnowiony przez polskiego architekta Ryszarda JAXA-MAŁACHOWSKIEGO, dworzec Kolei Transandyjskiej - współprojektowany przez inż. Ernesta MALINOWSKIEGO, kościół i klasztor Franciszkanów, w którym, poza licznymi relikwiami i malowidłami, znajduje się pierwszy limeński cmentarz z katakumbami. Msza święta. Obiad. Zwiedzanie Muzeum Archeologicznego ze zbiorami pochodzącymi z plądrowanych grobowców. Nocleg w Limie.


Atrakcje:
Starówka Limy
Muzeum Archeologiczne

Dzień 3

Śniadanie Obiad

Lima – Arequipa

Śniadanie. Przejazd na lotnisko i przelot do leżącej w otoczeniu gór Cordillera Volcanica, Arequipy. Mieszkańcy Arequipy nazywają Arequipę „Białym Miastem”, gdyż została wybudowana z białego tufu wulkanicznego pochodzącego z wybuchu wulkanu Chachani. Zwiedzanie Arequipy: Plac Broni, Klasztor Św. Katarzyny (Santa Catalina) - jednego z najbardziej fascynujących przykładów kolonialnej architektury sakralnej Peru (1570 r.), w którym żyła m.in. beatyfikowana przez Jana Pawła II Sor Ana de los Angeles Monteagudo. Zwiedzanie Katedry i msza święta. Obiad i czas wolny. Nocleg w Arequipie.


Atrakcje:
Lima
Arequipa

Dzień 4

Śniadanie Obiad

Arequipa - Chapi

Śniadanie. Przejazd do Sanktuarium Virgen de la Candelaria, gdzie papież Jan Paweł II dokonał koronowania Matki Bożej z Chapi. Msza święta. Przejazd przez punkt widokowy Yanahuara, i zwiedzanie najstarszej dzielnicy miasta, San Lazaro. Obiad. Po południu zwiedzimy również Villa de Cayma z historycznym kościółkiem San Miguel Arcangel, oraz Muzeum Sanktuariów Andyjskich. Nocleg w Arequipie.


Atrakcje:
Sanktuarium Chapi
Muzeum Sanktuarium

Dzień 5

Śniadanie Kolacja

Arequipa - Puno

Śniadanie. Msza święta. Przejazd do Puno - miasta położonego nad najwyżej leżącym jeziorem żeglownym na świecie - Titicaca (3 850 m. n.p.m.). Rejs na pływające wyspy Uros. Wyspy, zbudowane z trzciny totora, zamieszkują Indianie Aymara, poznamy ich domy, kulturę i zwyczaje. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja z folklorem andyjskim i peruwiańskim przysmakiem - pieczoną świnką morską. Nocleg w Puno.


Atrakcje:
Wyspy Uros
Jezioro Titicaca

Dzień 6

Śniadanie Kolacja

Copacabana - Wyspy Księżyca i Słońca

Śniadanie. Przekroczenie granicy z Boliwią i przejazd do Sanktuarium Matki Bożej Patronki Boliwii w Copacabana. Rejs po jeziorze Titicaca do kolebki imperium Inków, na Wyspy Księżyca i Słońca. Zwiedzanie prehiszpańskich ruin: Stół Ofiarny, Labirynt. Msza święta. Kolacja i nocleg w La Paz (ok. 3900 m n.p.m.).


Atrakcje:
Sanktuarium Copacabana
Wyspa Słońca

Dzień 7

Śniadanie Obiad Kolacja

La Paz - Tiahuanaco

Śniadanie. Zwiedzanie La Paz: Muzeum Etnograficzne, Katedra (Msza święta), Kościół Św. Franciszka, Targ Czarownic. Obiad. Po południu przejazd do ruin preinkaskiego imperium Tiahuanaco (w języku keczua) lub Tiwanaku (w języku ajmara) – największego ośrodka kultury andyjskiej, wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Zwiedzanie Tiahuanaco: Świątynia Akapana, Brama Słońca i zespół budowli Puma Punku. Nocleg w La Paz (ok. 3900 m n.p.m.).


Atrakcje:
Starówka La Paz
Starożytne Tiahuanaco

Dzień 8

Śniadanie Obiad

La Paz - Cuzco

Śniadanie. Przejazd na lotnisko. Przelot do stolicy Państwa Inków Tahuantinsuyo - Cuzco (w języku keczua oznacza „Pępek Świata”). Zwiedzanie byłej stolicy imperium Inków - Cuzco: Plaza de Armas, katedra, kościół Virgen del Carmen, w którym Jan Paweł II koronował figurkę Matki Bożej Del Carmen (msza święta), Świątynia Słońca – Coricancha. Świątynia Słońca miała jedną ze ścian pokrytą złotymi płytkami, wewnątrz znajdował się słoneczny dysk odnaleziony przez Hiszpanów w 1571 r. Obiad. Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorny spacer po centrum miasta. Nocleg.


Atrakcje:
Starówka Cuzco
Sacsayhuaman

Dzień 9

Śniadanie Obiad

Święta Dolina Inków - Ollantaytambo

Śniadanie. Niedaleko Cuzco znajduje się labirynt Quenqo oraz militarna baza Inków Puca - Pucara. Zobaczymy świątynię poświęconą kultowi wody w Tambo Machay. Po mszy świętej, przed południem, przejedziemy do Świętej Doliny Inków nad rzeką Urubamba. Zwiedzanie ruin obiektu archeologicznego Pisac, na zboczu, którego znajdują się uprawne tarasy, tunele wyryte w skale, mury i place. Krótki postój na ludowym targowisku, gdzie do tej pory odbywa się handel wymienny. Dalsza podróż Świętą Doliną aż do miasteczka Ollantaytambo (ok. 2800  n.p.m.), wybudowanego na bazie inkaskich murów. Nad miasteczkiem znajdują się imponujące i doskonale zachowane ruiny inkaskiej fortecy o tej samej nazwie. Obiad. Powrót do hotelu w Cuzco. Nocleg.


Atrakcje:
Pisac
Ollantaytambo

Dzień 10

Śniadanie Obiad

Machu Picchu

Wczesna pobudka Po śniadaniu i mszy świętej przejazd do Ollantaytambo i dalej pociągiem turystycznym do Aguas Calientes. Zaobserwujemy drastyczną zmianę klimatu i roślinności pomiędzy górami a tak zwaną wysoką dżunglą. W Aguas Calientes przesiadka do mikrobusów, które krętą droga, wśród bujnej tropikalnej roślinności, dowiozą nas do ruin zaginionego miasta Inków - Machu Picchu (w języku keczua oznacza „Starą Górę”). Machu Picchu (ok. 2400 m n.p.m.) zostało odkryte przez amerykańskiego historyka i poszukiwacza przygód Hirama Binghama w 1911 r. Kronikarze hiszpańscy ani słowem nie wspominają o słynnych ruinach, ponieważ miasto to zostało opuszczone jeszcze przed najazdem Hiszpanów. Dzięki temu uratowało się przed ich niszczycielska siłą. Zwiedzanie świątyń, dzielnic mieszkalnych, kamieniołomu oraz kalendarza słonecznego. Punkt widokowy na Huayna Picchu oraz rzekę Urubamba, która, wijąc się głębokim, czterystumetrowym kanionem, opływa kamienne miasto. Po obiedzie powrót pociągiem do Cuzco. Wieczór i czas wolny w Cuzco. Nocleg.


Atrakcje:
Machu Picchu
Inti Punku

Dzień 11

Śniadanie Obiad

Cuzco - Lima

Śniadanie. Poranny przelot do Limy. Ostatnie chwile na dokonanie zakupów na lokalnym targu rzemiosła. Msza święta i pożegnalny obiad. Transfer na lotnisko i wylot z Peru zgodnie z rozkładem lotów.


Atrakcje:
Cuzco
Lima

Dzień 12

Powrót do Polski

Powrót do Warszawy. Przylot do Polski.


Atrakcje:
Powrót do domu.