TRZECIA PIELGRZYMKA DO MEKSYKU (1993)

Czas trwania: 11 – 12 sierpień 1993 (60 Podróż Apostolska – Jamajka, Meksyk, USA)
Główny cel podróży: Spotkanie ze wspólnotami indiańskimi Ameryki – „Spotkanie dwóch światów”
Odwiedzone miejsca: Merida, Izamal

Program Pielgrzymki:

11 sierpnia 1993 – Merida – Ceremonia powitalna na lotnisku w Meridzie

Na lotnisku w Merida czekało na Jana Pawła II tysiące ludzi, na czele z prezydentem kraju, biskupami i włodarzami miasta i stanu Jukatan. Papież podziękował Bogu za możliwość ponownego odwiedzenia Meksyku, wspomniał poprzednie pielgrzymki i entuzjastyczną wiarę Meksykanów, złożył hołd autochtonicznym mieszkańcom obu Ameryk, a także zachęcił wszystkich do nieustawania w dawaniu świadectwa wiary w codziennym życiu.

11 sierpnia 1993 – Izamal – Spotkanie z Indianami w Izamal
Po uroczystościach związanych z koronacją Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, patronki Jukatanu, Jan Paweł II skierował słowa do ponad 6000 zebranych, przede wszystkim Indian, przypominając o wielowiekowej historii Indian na kontynencie amerykańskim, o osiągnięciach kultury Majów, ale także skierował ostre słowa do krajów rozwiniętych, żądając od nich nie skupiania się wyłącznie na osiągnięciu zysków, ale rozwijania solidarności i współpracy z biedniejszymi od siebie.

12 sierpnia 1993 – Merida – Ceremonia pożegnalna Jana Pawła II na lotnisku
Jan Paweł II podziękował za serdeczne przyjęcie na Jukatanie, złożył hołd ludności autochtonicznej, skrytykował niesprawiedliwości wyrządzone Indianom w dziejach historii, zachęcił do odnowienia wiary i do życia nią na codzień, oraz pochwalił kierunki zmian politycznych zachodzących w tym kraju.