„Mexicos no hay dos”, „Nie ma drugiego kraju takiego jak Meksyk” – mówi jedno z meksykańskich powiedzeń. Ale nie ma także jedynego Meksyku, bo nawet mówiąc o jednym kraju, zawsze myśli się o wielu twarzach jego mieszkańców. Meksyk indiański, europejski, amerykański. Meksyk otwierających się wciąż nieskończonych możliwości i traconych niezmiennie bezpowrotnych szans. Nowoczesny Meksyk XXI wieku i zawieszony w przestrzeni Meksyk pozaczasowy. Meksyk zadziwiający, intrygujący i wzruszający.
Motorem przyjazdu do Meksyku mogą stać się okryte śniegiem wierzchołki wulkanów i porośnięte kandelabrami kaktusów pustynie. Agresywne fale Pacyfiku i tchnące szafirowym spokojem wody Morza Karaibskiego. Magnetyczne megametropolie i ledwo widoczne na mapie puebla. Magia starożytnych kultur i architektoniczny rozmach kolonialnych hacjend. Wymarłe miasta widma i tętniące życiem kurorty. Nieokiełznana przyroda oraz nadmiar i przesyt podczas niekończacej się fiesty. Smutek pory deszczowej, dźwięk rzewnych boler, witalność muzyki mariachi i ranchera, czarne oczy, smak wódki z robakiem, tequila, limonka i cień sombrero.
Dla każdej z tych przyczyn z osobna i dla wszystkich razem, zawsze warto przyjechać do Meksyku. Jak prawdziwy róg obfitości, Meksyk dzieli się hojnie ze wszystkimi tym, co posiada, nie według zasług, ale każdemu dokładnie tyle, ile jest w stanie przyjąć i unieść ze sobą.
Dolot
Dolot z Polski do Meksyku składa się najczęściej z dwóch połączeń, tzw. tranzytowego (ok. 2 godz.) do jednego z dużych lotnisk europejskich oraz lotu głównego (ok. 11 godz.) do jednego z miast w Meksyku (najczęściej do miasta Meksyk lub Cancun). Do Meksyku lata większość dużych, renomowanych przewoźników m.in. British Airways, Iberia, Air France, KLM, Lufthansa, Aero-México oraz kilka linii czarterowych. Zdarzają się również loty czarterowe, przede wszystkim w sezonie poźnojesiennym i zimowym, ale korzystając z nich warto zawsze sprawdzić pełną cenę i szczegółowe warunki warunki, oferowane przez przewoźnika. Ciekawe oferty lotów, przede wszystkim do Cancun, posiadają z Europy tacy przewoźnicy jak m.in. Jet Air, Air Berlin, czy LOT.
Na lotnisku w Mexico City warto wymienić dolary na meksykańskie peso, ze względu na panujący tutaj najlepszy przelicznik dewizowy. Inaczej w Cancun, tu nie należy się śpieszyć z wymianą pieniędzy, ponieważ monopolistyczne procedery firmy tu operującej zaniżają wartość waluty o ponad 15% względem kursu w bankach i kantorach Casa de Cambio na mieście.
Poza turystycznymi miejscami nie można w Meksyku płacić w dolarach. Warto zawsze starannie i bez pośpiechu przeliczyć wymieniane kwoty, zgodnie z ogłaszanym nad okienkami kantorów kursem dnia. Zdarzają się bowiem „pomyłki” w wydawaniu pieniędzy, najczęściej, niestety, na niekorzyść wymieniających. Symbol „$” oznacza zawsze meksykańskie peso.
Bagaż
Bagaż najlepiej pakować według podwójnego kryterium: praktyczności i wygody. Czym mniej niepotrzebnych rzeczy weźmiemy ze sobą w podróż, tym lepiej. Najlepsze będą bawełniane koszule w jasnych kolorach, luźne spodnie, lekkie wygodne buty, np. sandały. Planując wędrówki górskie lub po meksykańskich lasach tropikalnych powinno się zabrać odpowiednie, zamknięte buty trekkingowe. Warto zabrać ze sobą krótkie spodenki, czy tzw. T-shirty, ale wygodniejsze mogą okazać się zwiewne długie rękawy i przewiewne długie spodnie, które najlepiej chronią skórę przed ostrym słońcem i zapewniają stałą wentylację. Na plażę kąpielówki lub szorty, sandały wodne lub klapki. Na głowę przyda się czapka z daszkiem lub kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Można zabrać kremy z filtrem UV oraz repelenty na komary i insekty. Polecany jest zawsze w podróży strój wygodny, wręcz sportowy.
Choć w większości odwiedzanych miejsc, w tym związanych z kultem sakralnym, nie jest wymagane specjalne ubranie, na szczególne okazje może się przydać coś bardziej eleganckiego, choćby na dnie walizki. Oprócz tego warto zabrać wygodną do zdejmowania kamizelkę, jeden nie za gruby sweter, jedną lekką, najlepiej przeciwdeszczową kurtkę. Górskie poranki i wieczory bywają chłodne, a przelotny deszcz może zdarzyć się w samym środku pory suchej.
Jako że w Meksyku obowiązuje napięcie 110/115 V oraz gniazdka z dwoma płaskimi bolcami, dobrze jest zabrać tzw. przejściówkę, przystosowującą nasze wtyczki do meksykańskich gniazdek. Można takie przejściówki zakupić na lotniskach oraz już na miejscu. W nielicznych przypadkach może się przydać transformator prądu ze 110/115V (Meksyk) na 220/230V (Europa) dla urządzeń, które mogą wymagać wyższego napięcia. To na jakie napięcie działa posiadany przez Państwa sprzęt elektroniczny można zazwyczaj znaleźć na samym sprzęcie.
Uwaga! Grzałki działające na 220 V w Meksyku okażą się mało przydatne. Ze względu na niższe napięcie potrzebują bardzo dużo czasu aby zagotować wodę. Dodatkowo warto zabrać lub przewidzieć: zegarek na rękę, budzik, nóż wielofunkcyjny z otwieraczem, nożyczki etc., ładowarki do wszystkich wymagających tego urządzeń elektrycznych, karty pamięci, filmy do aparatu, kasety video do nagrywania, najlepiej na całą podróż, saszetkę na dokumenty lub torebkę na szyję, w których bezpiecznie można przewozić pieniądze i dokumenty, dolary jako dewizy (z euro i innymi walutami mogą być problemy),karty np. VISA, MC jako rezerwy.
Przed wyjazdem do Meksyku nie są wymagane żadne szczepienia. Na miejscu nie ma problemu z kupnem lekarstw. Bardzo dobrze zaopatrzone apteki można spotkać w każdym mieście. Warto jednak zabrać ze sobą leki pierwszej potrzeby: tabletki przeciwbólowe, aspirynę, tabletki przeciw chorobie lokomocyjnej, krople do oczu, tabletki na ból gardła, ewentualnie antybiotyk, środki opatrunkowe typu np. poloplast, węgiel lub inne środki przeciwbiegunkowe, choć biegunkę zaleca się raczej zapobiegać zgodnie z lokalną tradycją, czyli przewidując regularny kontakt z terapeutyczną dawką rozluźniającego żołądek mezcalu lub tequili, popijaną oczyszczającą wszystko coca–colą. Osoby stale biorące lekarstwa, powinny zabrać ze sobą wystarczającą ich ilość na całą podróż.
Meksykańskie prawo celne zabrania wwożenia na teren kraju produktów spożywczych, które mogą być źródłem bakterii i zarazków, czyli takich, które nie są specjalnie pakowane: w puszkach, próżniowo lub w szkle. Niestety polska wieprzowina, nawet właściwie pakowana, obłożona jest zakazem wwozu do Meksyku. Meksykańscy celnicy wciąż mają ją zarejestrowaną jako zagrożoną zakażeniem włośnicy. Jeśli planujemy zabrać ze sobą suchą kiełbasę, to wyłącznie wołową. Warto zabrać ze sobą na drogę trochę specjałów z kraju, jednak nadmierne zaopatrywanie się w rodzime produkty na czas trwania podróży jest nieuzasadnione. Meksykańskie jedzenie jest tanie, smaczne i bezpieczne, zaś przeżycia kulinarne są nieodłączną częścią podróży, z których nie warto rezygnować. Pomimo, że Meksyk jest producentem i eksporterem kawy, w wielu restauracjach może być kłopot z wypiciem czegoś lepszego niż lura w stylu „café americano” lub „pseudoexpresso”. Osoby lubiące wypić rano dobrą mocną kawę „po turecku” mogą przywieźć ze sobą kawę i poprosić o wrzątek w restauracji (polska grzałka okaże się mało przydatna ze względu na niskie napięcie w gniazdkach). W Meksyku nie ma tradycji picia dobrej kawy. Do życia budzi wszystkich nie kawa, ale meksykańskie słońce.
W zależności od linii lotniczych maksymalna waga bagażu głównego może się wahać, jednak zazwyczaj nie powinna przekraczać 46 kg na osobę (2 sztuki bagażu), maksymalnie po 23 kg na walizkę. Zazwyczaj bagaż podręczny nie może być większy niż 55 x 40 x 20 cm i nie powinien ważyć więcej niż 10 kg. Uwaga! Należy pamiętać, by wszystkie ostre przedmioty, np. noże, nożyczki, pilniki etc., były zapakowane do bagażu głównego, przewożone w kieszeni lub bagażu ręcznym mogą zostać uznane za niebezpieczne i odebrane. Płyny i kremy przewożone w bagażu kabinowym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml – muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową i zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra, które czasami są dostępne w portach lotniczych.
Dokumenty
W podróży jedynym niezbędnym dokumentem jest paszport, który musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wylotu. Będzie on potrzebny przede wszystkim do przekroczenia granicy, czasem do wymiany dewiz w banku, natomiast nie ma potrzeby noszenia go cały czas przy sobie i można go schować na czas podróżowania po Meksyku w bezpiecznym miejscu lub w hotelowym sejfie. Warto posiadać ksero głównej strony paszportu, którą można na co dzień nosić przy sobie. Obywatele polscy odwiedzający Meksyk w celach turystycznych do 180 dni, nie mają obowiązku posiadania wizy.
Zawsze warto mieć przy sobie polisę ubezpieczeniową.
Do wynajęcia samochodu potrzebne będzie honorowane w Meksyku polskie lub międzynarodowe prawo jazdy. Może okazać się przydatna licencja nurka PADI lub NAUI, lub inny specjalistyczny bądź lekarski dokument, z którego może zaistnieć szansa lub potrzeba skorzystania. Jednak należy pamiętać, że dokument to atrakcja i ryzyko, czym będziemy ich mieli mniej, tym lepiej.
Przekraczanie granicy
Podczas lotu, najczęściej kilka godzin przed lądowaniem, stewardessy rozdają do obowiązkowego wypełnienia dwa druki, niezbędne przy przekraczaniu granicy: (1) Formularz Wizy Turystycznej – „Forma Migratoria para Turista”, w skrócie FMT (kolor niebiesko-biały, po 1 na osobę) oraz (2) Formularz Deklaracji Celnej – (kolor czerwono-granatowo-biały, po 1 na rodzinę). Najwygodniej jest wypełnić te formularze podczas lotu. Jeśli nie były rozdane w samolocie, znajdziecie je Państwo w sali przejścia granicznego (1) i odbioru bagażu (2). Po wylądowaniu w Meksyku, należy kierować się w stronę przejścia granicznego – „MIGRACIÓN”. Tutaj, przy stanowiskach kontroli granicznej, w części dla obcokrajowców „EXTRANJEROS”, należy przedstawić paszport w celu uzyskania pieczątki wjazdowej do Meksyku oraz wypełniony Formularz Wizy Turystycznej. Meksykański urzędnik migracyjny również na nim wbije pieczątkę oraz oderwie odcinek wjazdowy tejże wizy. Należy koniecznie zachować pozostały odcinek druku wizowego, który będzie niezbędny podczas opuszczania kraju, a jego utrata może się wiązać z grzywną w wysokości ok. 100 USD.
Za modułem przejścia granicznego, należy odszukać taśmę bagażową z wyświetlonym kierunkiem przylotu i numerem lotu, którym przylecieliśmy. Tutaj odbieramy bagaże i wręczając celnikom wypełniony formularz celny, przechodzimy przez odprawę celną na zasadzie losowej – wciskając guzik. Jeśli wyświetli się dominujący kolor zielony wychodzimy do publicznej części lotniska. Jeśli trafi się nam kolor czerwony, nie ominiemy rutynowego „trzepania” walizek. W rzadkich przypadkach zagubienia lub zniszczenia przez linie lotnicze Państwa bagażu, należy dopełnić formalności spisania protokołu u przedstawiciela linii lotniczej.
Według meksykańskiego prawa celnego każdemu obcokrajowcowi przyjeżdżającemu do Meksyku wolno wwieźć bez deklaracji i opłat celnych:
Tylko dla dorosłych:
Oprócz wyżej wymienionych artykułów, zarówno meksykańscy rezydenci, jak i obcokrajowcy są zwolnieni od cła przy wwożeniu do Meksyku wszelkich towarów w ilościach nie budzących podejrzeń o cele handlowe, a których wartość nie przekracza 300 USD lub ich równowartości w innych walutach w przypadku wjazdu drogą lotniczą lub morską; oraz 50 USD lub ich równowartości w innych walutach w przypadku wjazdu drogą lądową. Powyższa klauzula nie obejmuje papierosów, cygar, tytoniu, napojów alkoholowych oraz paliwa.
Uwagi dodatkowe:
Wylot z Meksyku
Aby wjechać do Meksyku nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia. Tak jak w innych, dalekich i egzotycznych podróżach, warto posiadać szczepienia przeciw żółtaczce, durowi brzusznemu, tężcowi. Udając się w dżunglę, poza utarte szlaki turystyczne, można rozważyć przyjmowanie leków przeciw malarii, choć ta nie występuje tu zbyt często.
W okresie pory deszczowej, kiedy wzrasta ilość komarów, należy używać repelentów na insekty, oraz szczególnie wieczorami, chronić się przed ukąszeniami komarów w sposób mechaniczny tzn. ubierając długie spodnie i koszule z długimi rękawami oraz używając repelentów. Przed wyjazdem warto zasięgnąć opinii lekarza w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej.
Gdy dojdzie do zachorowania, można skorzystać z porady lekarza na miejscu lub w którymś ze szpitali. Przy tego typu interwencjach, zazwyczaj koszty ponoszone są przez turystę na miejscu, po powrocie zaś może on starać się o ich zwrot w ubezpieczalni. Jeśli zaś będzie potrzeba leczenia ambulatoryjnego, należy o tym powiadomić ubezpieczyciela, który poinformuje jak należy dalej działać. Należy zachować wszystkie dokumenty leczenia, rachunki, opinie lekarzy etc. do przedstawienia ich ubezpieczycielowi.
Wszystko, co jest podawane w oficjalnych restauracjach, w tym wszelkiego rodzaju sałatki i surowizny, są bezpieczne do jedzenia. Odmienna flora bakteryjna oraz bogactwo przypraw mogą spowodować krótkotrwały rozstrój żołądka, zwany potocznie „zemstą Moctezumy”, ale nie chorobę. Ze względów higienicznych należy wystrzegać się jedzenia na ulicznych straganach. Podczas dodatkowych posiłków czy gastronomicznych eksperymentów, warto zdać się na doświadczenie lokalnych mieszkańców. Wodę należy traktować podobnie jak w Polsce: tzw. kranówa w hotelach czy restauracjach nie zaszkodzi, ale do celów spożywczych znacznie lepiej skorzystać z wody butelkowanej (najczęściej dostępnej w pokojach hotelowych).
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Meksyku, poza terenami przylegającymi do granicy z USA oraz miastem Meksyk, kraj należy do stosunkowo bezpiecznych. Na terenach przygranicznych należy zachować szczególną ostrożność, ze względu na obecność zorganizowanych grup przestępczych, prowadzących wojnę z rządem kraju. W mieście Meksyk należy zachować szczególną ostrożność po zmroku. Jeśli korzystamy z taksówek, to najlepiej z tzw. taxi seguro – bezpiecznych taksówek, zamawianych przez telefon, z hotelu lub licencjonowanego postoju taksówek.
Warto pamiętać, że w hotelach znajdują się sejfy, w których można zostawić dokumenty i większą gotówkę, przy sobie nosząc kopię paszportu i niewielką ilość pieniędzy, potrzebną do zrealizowania planów zwiedzania na dany dzień. W trakcie zwiedzania, należy zawsze uważać na swoje rzeczy osobiste, nie należy obnosić się z biżuterią i drogim sprzętem elektronicznym. Pod ręką dobrze mieć drobne pieniądze, aby podczas płacenia nie epatować dużymi ilościami gotówki.
Niektóre drogi, szczególnie w regionach przygranicznych np. z Gwatemalą nie należą do najbezpieczniejszych podczas podróży nocą. Podróżując samemu, warto przed kolejnym etapem podróży zasięgnąć języka u miejscowych, pytając o aktualną sytuację na trasie.
Ubezpieczenie
Podobnie jak podczas każdej podróży zagranicznej, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie podróżne. Zaleca się dokładnie sprawdzić warunki umowy i sprawdzić jakie zdarzenia są objęte ubezpieczeniem, a jakie nie. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe jak i osoby planujące uprawiać aktywnie jakiś sport (w tym trekking, nurkowanie, rowery etc.) powinny wykupić poszerzone odpowiednio pakiety ubezpieczenia. Dodatkowo można wykupić ubezpieczenie na bagaż.
Zdrowie, podręczna apteczka
Przed wyjazdem do Meksyku nie są wymagane żadne szczepienia. Na miejscu nie ma problemu z lekarstwami, bardzo dobrze zaopatrzone apteki można spotkać w każdym mieście. Warto jednak zabrać ze sobą niezbędne w sytuacji ewentualnej pierwszej potrzeby: środki opatrunkowe typu np. poloplast, tabletki przeciwbólowe, aspirynę, krople do oczu, tabletki na ból gardła, ewentualny antybiotyk, węgiel lub inne środki przeciwbiegunkowe, choć tu zaleca się raczej zapobiegać zgodnie z lokalną tradycją, czyli najlepiej przewidując regularny kontakt z terapeutyczną dawką rozluźniającego żołądek mezcalu lub tequili, popijaną oczyszczającą wszystko coca-colą. Osoby stale biorące szczególne lekarstwa, powinny zabrać ze sobą wystarczającą ich ilość na całą podróż.
Ubranie
Walizki najlepiej pakować według podwójnego kryterium: praktyczności i wygody. Czym mniej niepotrzebnych rzeczy weźmiemy ze sobą w podróż, tym lepiej.
Bawełniane koszule w jasnych kolorach, swobodne spodnie, lekkie buty, np. sandały. Bardziej praktyczne niż krótkie spodenki czy tzw. T-shirty, które na pewno warto ze sobą zabrać, mogą okazać się zwiewne długie rękawy i przewiewne długie spodnie, które najlepiej chronią przed ostrym słońcem i zapewniają stałą wentylację. Na plażę kąpielówki lub szorty, sandały wodne lub klapki. Na głowę koniecznie czapka z daszkiem lub kapelusz, okulary przeciwsłoneczne. Wygodne buty! Strój raczej sportowy. Choć do odwiedzanych miejsc, w tym związanych z kultem sakralnym, nie jest wymagany specjalny strój i panuje duża dowolność w ubiorze, na ewentualne szczególne okazje przydać się może również coś bardziej eleganckiego, choćby na dnie walizki.
Oprócz tego warto zabrać jeden nie za gruby sweter, jedną lekką kurtkę. Górskie poranki i wieczory mogą być chłodne, a przelotny deszcz może zdarzyć się w nawet samym środku pory suchej. Ręcznik nie będzie niezbędny; w pokojach hotelowych każdy będzie miał do dyspozycji czysty ręcznik, w hotelach w kurortach dodatkowo dostępne będą duże ręczniki plażowe.
Zdrowie, podręczna apteczka
Przed wyjazdem do Meksyku nie są wymagane żadne szczepienia. Na miejscu nie ma problemu z lekarstwami, bardzo dobrze zaopatrzone apteki można spotkać w każdym mieście. Warto jednak zabrać ze sobą niezbędne w sytuacji ewentualnej pierwszej potrzeby: środki opatrunkowe typu np. poloplast, tabletki przeciwbólowe, aspirynę, krople do oczu, tabletki na ból gardła, ewentualny antybiotyk, węgiel lub inne środki przeciwbiegunkowe, choć tu zaleca się raczej zapobiegać zgodnie z lokalną tradycją, czyli najlepiej przewidując regularny kontakt z terapeutyczną dawką rozluźniającego żołądek mezcalu lub tequili, popijaną oczyszczającą wszystko coca-colą. Osoby stale biorące szczególne lekarstwa, powinny zabrać ze sobą wystarczającą ich ilość na całą podróż.
Produkty spożywcze
Meksykańskie prawo celne zabrania wwożenia na teren kraju produktów spożywczych, mogących być źródłem przenoszenia bakterii i zarazków, czyli takich, które nie są specjalnie pakowane: w puszkach, próżniowo lub w szkle. Niestety, nawet jeśli jest właściwie pakowane i przewożone, zakazem wwozu do Meksyku obłożone jest polskie mięso. Meksykańskie jedzenie jest tanie, smaczne i bezpieczne, zaś przeżycia kulinarne są nieodłączną częścią samej podróży, z których nie warto rezygnować.
Dodatkowo warto zabrać lub przewidzieć:
+ wygodna i mocna, bezpiecznie zamykana torba lub walizka, najlepiej z kółkami – płyn lub inny środek przeciw komarom;
+ mocny filtr przeciwsłoneczny, krem do opalania i maść przeciw oparzeniom
+ ewentualny transformator prądu z 110/115V (Meksyk) na 220/230V (Europa) dla nielicznych urządzeń, które mogą wymagać wyższego napięcia
+ dolary jako dewizy (raczej niż euro lub inne waluty), karty np. VISA, MC jako rezerwy;
+ suszarka będzie dostępna w wielu pokojach hotelowych; zawsze, podobnie jak żelazko, w recepcji lub u pokojówek;
+ waga bagażu głównego nie powinna przekraczać 23 kg na osobę (1 walizka), tzw. bagaż podręczny nie powinien przekraczać wagi 10 kg.
Dokumenty:
W podróży jedynym dokumentem, jaki będzie niezbędny jest paszport, ważny min. 6 miesięcy naprzód od daty wylotu, przy czym potrzebować go będziemy przede wszystkim do przekroczenia granicy, natomiast nie jest konieczne, byśmy nosili go cały czas przy sobie i spokojnie można go schować podczas podróżowania po Meksyku na dnie walizki lub w sejfie. Warto mieć zawsze przy sobie polisę ubezpieczeniową.
Napięcie elektryczne:110 V / 220 V; 60 Hz. Dwa płaskie równoległe bolce. Wtyczki używane w Ameryce Północnej (Stany Zjednoczone) oraz w w wielu innych krajach, w tym Kanada, Meksyk, Gwatemala, Jamajka i Wenezuela. Aktualne informacje o Meksyku znajdują się na stronie MSZ.
Meksyk położony jest w strefie tropikalnej, pory roku niewiele różnią się od siebie i praktycznie cały czas występują tu wysokie temperatury, ok. 20-25 stopni C.
Typowy dla strefy międzyzwrotnikowej podział roku na tzw. porę suchą, od listopada do kwietnia, w której prawie nie padają deszcze, i tzw. porę deszczową, od maja do października. W porze deszczowej prawie codziennie spada regularny, najczęściej krótkotrwały i obfity wieczorny deszcz, mimo swej specyfiki, praktycznie nie powoduje komplikacji w podróżowaniu w żadnym z miesięcy w roku.
W górach północnego oraz środkowego i południowego Meksyku, gdzie występuje suchy klimat kontynentalny, może dochodzid do dużych różnic temperatur pomiędzy gorącymi dniami i chłodnymi nocami. Na nizinach, na wschodnim i zachodnim wybrzeżu oraz na półwyspie Jukatan, prawie zawsze spodziewad się należy wilgotnych upałów.
Organizatorem pielgrzymek do Meksyku oraz innych krajów obydwu Ameryk jest Biuro Podróży DESTINO MEXICO z siedzibą w Cancun w Meksyku oraz polskim oddziałem w Warszawie.