PRZEWODNIK

Meksyk

Kuba

Gwatemala

Belize

Honduras

Salwador

Nikaragua

Kostaryka

Ekwador

Panama

Brazylia

Peru

Kolumbia

Wenezuela

Boliwia

Argentyna

Chile

Urugwaj

Paragwaj

Kanada

USA

Bezpieczeństwo i Zdrowie

Meksyk. Przewodnik dla zorganizowanych (i nie tylko) - nasz autorski przewodnik dla Ciebie (PDF 6MB)

Aby wjechać do Meksyku nie są wymagane żadne obowiązkowe szczepienia. Tak jak w innych, dalekich i egzotycznych podróżach, warto posiadać szczepienia przeciw żółtaczce, durowi brzusznemu, tężcowi. Udając się w dżunglę, poza utarte szlaki turystyczne, można rozważyć przyjmowanie leków przeciw malarii, choć ta nie występuje tu zbyt często.

W okresie pory deszczowej, kiedy wzrasta ilość komarów, należy używać repelentów na insekty, oraz szczególnie wieczorami, chronić się przed ukąszeniami komarów w sposób mechaniczny tzn. ubierając długie spodnie i koszule z długimi rękawami oraz używając repelentów. Przed wyjazdem warto zasięgnąć opinii lekarza w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej.

Gdy dojdzie do zachorowania, można skorzystać z porady lekarza na miejscu lub w którymś ze szpitali. Przy tego typu interwencjach, zazwyczaj koszty ponoszone są przez turystę na miejscu, po powrocie zaś może on starać się o ich zwrot w ubezpieczalni. Jeśli zaś będzie potrzeba leczenia ambulatoryjnego, należy o tym powiadomić ubezpieczyciela, który poinformuje jak należy dalej działać. Należy zachować wszystkie dokumenty leczenia, rachunki, opinie lekarzy etc. do przedstawienia ich ubezpieczycielowi.

Wszystko, co jest podawane w oficjalnych restauracjach, w tym wszelkiego rodzaju sałatki i surowizny, są bezpieczne do jedzenia. Odmienna flora bakteryjna oraz bogactwo przypraw mogą spowodować krótkotrwały rozstrój żołądka, zwany potocznie „zemstą Moctezumy”, ale nie chorobę. Ze względów higienicznych należy wystrzegać się jedzenia na ulicznych straganach. Podczas dodatkowych posiłków czy gastronomicznych eksperymentów, warto zdać się na doświadczenie lokalnych mieszkańców. Wodę należy traktować podobnie jak w Polsce: tzw. kranówa w hotelach czy restauracjach nie zaszkodzi, ale do celów spożywczych znacznie lepiej skorzystać z wody butelkowanej (najczęściej dostępnej w pokojach hotelowych).

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Meksyku, poza terenami przylegającymi do granicy z USA oraz miastem Meksyk, kraj należy do stosunkowo bezpiecznych. Na terenach przygranicznych należy zachować szczególną ostrożność, ze względu na obecność zorganizowanych grup przestępczych, prowadzących wojnę z rządem kraju. W mieście Meksyk należy zachować szczególną ostrożność po zmroku. Jeśli korzystamy z taksówek, to najlepiej z tzw. taxi seguro – bezpiecznych taksówek, zamawianych przez telefon, z hotelu lub licencjonowanego postoju taksówek.

Warto pamiętać, że w hotelach znajdują się sejfy, w których można zostawić dokumenty i większą gotówkę, przy sobie nosząc kopię paszportu i niewielką ilość pieniędzy, potrzebną do zrealizowania planów zwiedzania na dany dzień. W trakcie zwiedzania, należy zawsze uważać na swoje rzeczy osobiste, nie należy obnosić się z biżuterią i drogim sprzętem elektronicznym. Pod ręką dobrze mieć drobne pieniądze, aby podczas płacenia nie epatować dużymi ilościami gotówki.

Niektóre drogi, szczególnie w regionach przygranicznych np. z Gwatemalą nie należą do najbezpieczniejszych podczas podróży nocą. Podróżując samemu, warto przed kolejnym etapem podróży zasięgnąć języka u miejscowych, pytając o aktualną sytuację na trasie.

 Ubezpieczenie

Podobnie jak podczas każdej podróży zagranicznej, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie podróżne. Zaleca się dokładnie sprawdzić warunki umowy i sprawdzić jakie zdarzenia są objęte ubezpieczeniem, a jakie nie. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe jak i osoby planujące uprawiać aktywnie jakiś sport (w tym trekking, nurkowanie, rowery etc.) powinny wykupić poszerzone odpowiednio pakiety ubezpieczenia. Dodatkowo można wykupić ubezpieczenie na bagaż.


Zdrowie, podręczna apteczka
Przed wyjazdem do Meksyku nie są wymagane żadne szczepienia. Na miejscu nie ma problemu z lekarstwami, bardzo dobrze zaopatrzone apteki można spotkać w każdym mieście. Warto jednak zabrać ze sobą niezbędne w sytuacji ewentualnej pierwszej potrzeby: środki opatrunkowe typu np. poloplast, tabletki przeciwbólowe, aspirynę, krople do oczu, tabletki na ból gardła, ewentualny antybiotyk, węgiel lub inne środki przeciwbiegunkowe, choć tu zaleca się raczej zapobiegać zgodnie z lokalną tradycją, czyli najlepiej przewidując regularny kontakt z terapeutyczną dawką rozluźniającego żołądek mezcalu lub tequili, popijaną oczyszczającą wszystko coca-colą. Osoby stale biorące szczególne lekarstwa, powinny zabrać ze sobą wystarczającą ich ilość na całą podróż.