PRZEWODNIK

Meksyk

Kuba

Gwatemala

Belize

Honduras

Salwador

Nikaragua

Kostaryka

Ekwador

Panama

Brazylia

Peru

Kolumbia

Wenezuela

Boliwia

Argentyna

Chile

Urugwaj

Paragwaj

Kanada

USA

Bezpieczeństwo i Zdrowie

Bezpieczeństwo (wg MSZ):
W związku z aktualną, ciągle pogorszającą się sytuacją polityczną w Wenezueli, zaleca się obywatelom polskim przebywającym w tym kraju zachowanie szczególnej ostrożności, bieżące monitorowanie sytuacji, unikanie zgromadzeń publicznych i stosowanie się do zaleceń sił porządkowych. Możliwe jest wystąpienie utrudnień w komunikacji oraz zaopatrzeniu w produkty pierwszej potrzeby. Granica lądowa z Kolumbią i z Brazylią może być okresowo zamykana.

W Wenezueli występuje duże zagrożenie przestępczością pospolitą i zorganizowaną (napady rabunkowe, porwania dla okupu, etc.). We wszystkich miejscach publicznych należy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste. Stolica kraju, Caracas, jest uznawana za jedno z najniebezpieczniejszych miast Ameryki Łacińskiej. Zagrożenie przestępczością rośnie również w popularnych miejscowościach turystycznych (np. wyspa Margarita).

Należy unikać poruszania się po mieście po zmroku. Osobom korzystającym z połączeń lotniczych z Caracas (MAIQUETIA) we wczesnych godzinach porannych lub późnym wieczorem zaleca się nocleg w hotelu w pobliżu lotniska. Należy unikać eksponowania przedmiotów  takich jak np. aparaty fotograficzne, kamery, biżuteria, telefony komórkowe, itp.  Większość napastników jest uzbrojona, dlatego zaleca się mieć przy sobie drobną sumę pieniędzy (np. w drugim portfelu), którą można szybko oddać w przypadku zagrożenia.

Ze względu na liczne rabunki dokonywane na pasażerach korzystających z przygodnych okazji (samochodów prywatnych, nielicencjonowanych taksówek), należy zachować szczególną ostrożność przy wynajmowaniu taksówki z lotniska do Caracas. Zaleca się korzystanie z taksówek zrzeszonych w organizacji Anfitriones de Venezuela, do której należą następujące korporacje taksówkarskie: Taxitour, Taxi Astrala oraz Taxi Utac. Mają one wyłączną zgodę władz lotniska na świadczenie usług transportowych. Są to przeważnie samochody marki Ford Explorer, koloru czarnego, z umieszczonym na bocznych drzwiach żółtym owalnym logo z nazwą korporacji pośrodku. Zaleca się korzystanie tylko z wypróbowanych i rekomendowanych agencji turystycznych. W Wenezueli coraz częściej zdarzają się porwania dla okupu.

Zdrowie:
Nie są od nas wymagane szczepienia, niektóre są jednak zalecane: WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A), WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B), żółta gorączka (żółta febra), BTP (błonica, tężec, polio), dur brzuszny (tyfus), wścieklizna, Japońskie zapalenie mózgu, Meningo-koki. Należy zabrać odpowiedni zapas leków, repelenty, środki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, dezynfekujące oraz opatrunkowe. Osoby noszące soczewki powinny zaopatrzyć się w krople nawilżające. Należy zaopatrzyć się również w kremy z filtrem przeciwsłonecznym chroniące przed dużym nasłonecznieniem.

Mogą dokuczać komary. Najlepiej kupić repelenty na miejscu, będą najbardziej skuteczne. Innym problemem mogą okazać się meszki, po których ugryzieniu na skórze pozostaje mała, czerwona i swędząca plama.

Wybierając się do Wenezueli należy liczyć się z tym, że w czasie podróży mogą nam doskwierać komary. Trzeba wyposażyć się w odpowiednie repelenty, dobrym pomysłem jest kupienie miejscowych specyfików. Innym problemem mogą okazać się meszki, po których ugryzieniu na naszej skórze pozostaje mała, czerwona i swędząca plama.

Więcej: http://www.travelin.pl/panstwo/wenezuela/praktyczne-informacje/zdrowie-bezpieczenstwo
Copyright © Travelin.pl