PRZEWODNIK

Meksyk

Kuba

Gwatemala

Belize

Honduras

Salwador

Nikaragua

Kostaryka

Ekwador

Panama

Brazylia

Peru

Kolumbia

Wenezuela

Boliwia

Argentyna

Chile

Urugwaj

Paragwaj

Kanada

USA

Bezpieczeństwo i Zdrowie

Bezpieczeństwo:
W ostatnich latach na Kubie znacznie wzrosła przestępczość pospolita, głównie ze względu na zubożenie społeczeństwa. Coraz częściej zdarzają się kradzieże w pokojach hotelowych. Nasila się liczba napadów rabunkowych z użyciem broni. Częste są włamania do samochodów, kradzieże torebek damskich, biżuterii, sprzętu fotograficznego i telefonów komórkowych. Sprawcy tych przestępstw są zdeterminowani i brutalni. Nie należy liczyć za bardzo na pomoc policjantów, patrolujących przez całą dobę najważniejsze punkty w atrakcyjnych turystycznie miastach. Zdarzają się przypadki wyłudzania drobnych kwot przez policjantów, którzy zatrzymują pojazdy z wypożyczalni (na rejestracji turystycznej) pod pretekstem wykroczeń komunikacyjnych.

W stolicy należy unikać poruszania się, zwłaszcza po zachodzie słońca, po takich dzielnicach jak Centro Habana (okolice dawnego barrio Colón, ulice Amistad i Monte), Habana Vieja (ulice Sol, Jesus Maria, Aguacate), a także Lavton, Cerro, 10 de Octubre, San Miguel del Padron, Arroyo Naranjo.

Należy unikać zawierania przypadkowych znajomości. Tubylcy, którzy się przesadnie spoufalają, są podejrzanie przyjacielscy, uprzedzająco wylewni i skorzy do wygłaszania krytycznych uwag pod adresem panującego reżimu, mogą się okazać agentami, prowokatorami lub zwykłymi naciągaczami. Dotyczy to również prostytutek, które często są na usługach tutejszych służb bezpieczeństwa.

Należy w sposób szczególny zadbać o zabezpieczenie przed kradzieżą paszportów, kart kredytowych, dokumentów podróży, itd.

Robienie zdjęć lub kręcenie filmu w celach zawodowych lub komercyjnych, z użyciem sprzętu profesjonalnego, wymaga odpowiedniego pozwolenia. Jego brak może być przyczyną konfiskaty filmu i wypisania mandatu.

Aktualne informacje o Kubie znajdują się na stronach MSZ.

Przepisy prawne:
Miejscowe władze ostro zwalczają przestępczość narkotykową. Za posiadanie i przemyt narkotyków lub środków odurzających bądź handel nimi grozi kara do 30 lat pozbawienia wolności. Wysokie kary więzienia grożą również za organizowanie lub sprzyjanie nielegalnej emigracji obywateli kubańskich. Za kontakty z przedstawicielami funkcjonującej nielegalnie opozycji politycznej lub innych środowisk niezależnych (np. niezależnych bibliotek) grozi aresztowanie i wydalenie z kraju. Za każdy dzień pobytu w areszcie imigracyjnym pobierana jest opłata w wysokości 37 CUC. Strona kubańska w zasadzie przestrzega postanowień konwencji konsularnej podpisanej między Polską i Kubą. Na Kubie nie ma podatku VAT (ani innych podatków), w związku z czym cudzoziemcy nie mogą ubiegać się o odzyskanie przy wyjeździe podatku VAT za zakupione na Kubie towary.
Cudzoziemcy nie mogą kupować gruntów na Kubie.

Zdrowie:
Nie są wymagane żadne szczepienia ochronne. Występuje okresowo zagrożenie takimi chorobami jak: ameba, lamblia, denga (w tym denga krwotoczna), krwotoczne wirusowe zapalenie spojówek. Najczęściej jednak występują zatrucia pokarmowe, w szczególności potrawami z owoców morza. Nie wolno pić nieprzegotowanej wody ani spożywać niemytych warzyw i owoców.
Odradza się spożywania sałaty i rzodkiewek.

Częste są również przypadki poparzeń słonecznych oraz zaburzenia funkcjonowania układu krążenia wywołane wysoką temperaturą powietrza, jego dużą wilgotnością i nagłymi skokami ciśnienia (zwłaszcza w okresie cyklonów tropikalnych). W niektórych większych hotelach jest lekarz pierwszego kontaktu (koszt wizyty to ok. 30 CUC). Apteki międzynarodowe oferują leki w bardzo ograniczonym zakresie, a ich ceny są bardzo wysokie.