PRZEWODNIK

Meksyk

Kuba

Gwatemala

Belize

Honduras

Salwador

Nikaragua

Kostaryka

Ekwador

Panama

Brazylia

Peru

Kolumbia

Wenezuela

Boliwia

Argentyna

Chile

Urugwaj

Paragwaj

Kanada

USA

Dokumenty i przepisy celne

Dokumenty:
Obywatele polscy wybierając się w celach turystycznych do Wenezueli powinni posiadać ważny paszport przynajmniej na 6 miesięcy do przodu. Wiza w przypadku takiej podróży nie jest wymagana, na czas do 3 miesięcy. Na granicy trzeba wypełnić tzw. kartę migracyjną, na której m.in. zaznaczamy cel wizyty.

Przepisy celne:
Na lotnisku i innych przejściach granicznych obowiązuje kontrola sanitarna. Zabrania się wwożenia żywności. Służbie celnej należy obowiązkowo zgłosić wwożone i wywożone dewizy przekraczające kwotę 10 tys. USD. Nie ma możliwości odzyskania podatku VAT za zakupione w Wenezueli towary. Wwóz rzeczy wartościowych (kamery wideo, aparaty fotograficzne, komputery itp.) należy zgłaszać w otrzymywanym w samolocie formularzu:  deklaracja celna, który odbierają służby celne podczas przekraczania granicy. Obowiązuje całkowity zakaz posiadania lub przewożenia narkotyków i substancji odurzających. Za jego złamanie kodeks karny przewiduje kary do 15 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. Pozostałe przepisy prawne nie odbiegają od standardowych.Więcej na str. MSZ.

Wymiany walut obcych (np. USD, EUR) można dokonywać wyłącznie w bankach lub w firmie Italcambio, uprawnionej do dokonywania tego typu transakcji - jej biura znajdują się na lotnisku i w większych miastach (kantory wymiany walut zostały zlikwidowane). Dokonywanie wymiany walut w innych miejscach niż banki i Italcambio grozi konfiskatą waluty i (zależnie od ich wartości) grzywną pieniężną lub karą pozbawienia wolności.