Pogoda
Kostaryka leży w strefie klimatu podrównikowego wybitnie wilgotnego, w górach panuje klimat podrównikowy wilgotny. Jest tu 12 stref klimatycznych. W 1994 roku National Geographic uznał kostarykańskie miasteczko Atenas za miejsce o najbardziej perfekcyjnym klimacie na świecie. Dzięki łagodnym warunkom klimatycznym panującym we wnętrzu kraju nazywana jest "krajem wiecznej wiosny". W latach 1982-1983 oraz 1997-1998 duży wpływ na pogodę w Kostaryce miało zjawisko El Nino.
W dużej mierze temperatury w Kostaryce zależą od położenia oraz wysokości nad poziomem morza.
Najcieplejszymi miesiącami w roku są marzec, kwiecień i maj, a najzimniejszymi grudzień, styczeń i luty (spowodowane są chłodnymi wiatrami z północy). Średnie temperatury dla Mesety Centralnej wynoszą 22 C. Temperatury wybrzeży są z reguły o 10 stopni wyższe niż w centrum kraju i wahają się w granicach od 28-37 C (przy czym najwyższe są na wybrzeżu pacyficznym).
Największe dzienne wahania temperatur zdarzają się podczas pory suchej, kiedy przejrzyste niebo nocą ułatwia wypromieniowywanie ciepła. W porze deszczowej noce są z reguły cieplejsze, a nagromadzone ciepło "przytrzymywane" jest przez chmury.
Na najwyższych szczytach górskich i wulkanach temperatury spadać mogą nawet do 0 C. (Najniższą zanotowaną temperaturę zmierzono na Chirripo Grande i wynosiła - 9 C. W historii Kostaryki zanotowano nawet kilka przypadków zamarzania podróżnych w drodze przez szczyt Cerro Muerte.