PRZEWODNIK

Meksyk

Kuba

Gwatemala

Belize

Honduras

Salwador

Nikaragua

Kostaryka

Ekwador

Panama

Brazylia

Peru

Kolumbia

Wenezuela

Boliwia

Argentyna

Chile

Urugwaj

Paragwaj

Kanada

USA

Dokumenty i przepisy celne

Dokumenty:
Obywatele RP nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni. W urzędzie migracyjnym Extranjería można przedłużyć pobyt o kolejne 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów w celach imigracji, zamieszkania lub rozwoju działalności zarobkowej. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. Przy wjeździe do kraju wydawany jest przez policję PDI wydruk „Tarjeta de Turismo”, który należy pilnować podczas pobytu i okazać przy wyjeździe z kraju. W Chile panują restrykcyjne przepisy dotyczące wjazdu i wyjazdu małoletnich dzieci. W przypadku jeżeli podróżują one same lub tylko z jednym z rodziców lub opiekunem prawnym wymagane jest stosowne pozwolenie od obu rodziców lub drugiego rodzica poświadczone notarialnie.


Przepisy celne:
Do Chile można wwieźć gotówkę do 10.000 USD. Większe sumy należy zadeklarować w urzędzie celnym
Rygorystyczne przepisy fitosanitarne zakazują przywozu do Chile wszelkich artykułów spożywczych w stanie surowym (np. owoców, warzyw, mięsa, kiełbas, serów, miodów, nasion, roślin). Przy przekraczaniu granicy bezwzględnie zaleca się wpisywanie do deklaracji sanitarnej wszelkich przewożonych przez turystę produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, nawet w przypadku wątpliwości. Przy wjeździe do Chile bagaże są prześwietlane, a w przypadku znalezienia zabronionych produktów, które nie zostały zadeklarowane, nakładane są bardzo wysokie kary administracyjne, bez możliwości apelacji (http://www.sag.gob.cl/).

Zwolnieniu od opłat celnych podlega bagaż osobisty i rzeczy osobistego użytku (aparat fotograficzny, kamera etc.). Bez opłat celnych można też wwieźć do 400 sztuk papierosów i 2,5 l napojów alkoholowych. Należy zadeklarować rzeczy osobiste o znacznej wartości (np. profesjonalny sprzęt elektroniczny). Nie ma ograniczeń dotyczących wymiany pieniędzy. W Chile nie stosuje się procedury zwrotu podatku VAT obcokrajowcom.

Więcej na stronach MSZ.