PRZEWODNIK

Meksyk

Kuba

Gwatemala

Belize

Honduras

Salwador

Nikaragua

Kostaryka

Ekwador

Panama

Brazylia

Peru

Kolumbia

Wenezuela

Boliwia

Argentyna

Chile

Urugwaj

Paragwaj

Kanada

USA

Dolot i bagaż

Dolot:
Podróż z Polski do Urugwaju składa się najczęściej z trzech połączeń, tzw. tranzytowego (ok. 2 godz.) do jednego z dużych lotnisk europejskich i lotu głównego (ok. 14,5 godz.) do np. Sao Paulo (latają tam m.in. Air France, Lan Airlines) i dolotu do Santiago de Chile (2 godz.).

Bagaż:
Bagaż najlepiej pakować według podwójnego kryterium: praktyczności i wygody. Czym mniej niepotrzebnych rzeczy weźmiemy ze sobą w podróż, tym lepiej. Najlepsze będą bawełniane koszule w jasnych kolorach, luźne spodnie, lekkie wygodne buty, np. sandały. Planując wędrówki górskie po lasach tropikalnych powinno się zabrać odpowiednie, zamknięte buty trekkingowe. Warto zabrać ze sobą krótkie spodenki, czy tzw. T-shirty, ale wygodniejsze mogą okazać się zwiewne długie rękawy i przewiewne długie spodnie, które najlepiej chronią skórę przed ostrym słońcem i zapewniają stałą wentylację. Na plażę kąpielówki lub szorty, sandały wodne lub klapki. Na głowę przyda się czapka z daszkiem lub kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Można zabrać kremy z filtrem UV oraz repelenty na komary i insekty. Polecany jest zawsze w podróży strój wygodny, wręcz sportowy.

Choć w większości odwiedzanych miejsc, w tym związanych z kultem sakralnym, nie jest wymagane specjalne ubranie, na szczególne okazje może się przydać coś bardziej eleganckiego, choćby na dnie walizki. Oprócz tego warto zabrać wygodną do zdejmowania kamizelkę, jeden nie za gruby sweter, jedną lekką, najlepiej przeciwdeszczową kurtkę. Górskie poranki i wieczory bywają chłodne, a przelotny deszcz może zdarzyć się w samym środku pory suchej.

Dodatkowo warto zabrać lub przewidzieć: zegarek na rękę, budzik, nóż wielofunkcyjny z otwieraczem, nożyczki etc., ładowarki do wszystkich wymagających tego urządzeń elektrycznych, karty pamięci do aparatu, saszetkę na dokumenty lub torebkę na szyję, w których bezpiecznie można przewozić pieniądze i dokumenty, dolary jako dewizy (z euro i innymi walutami mogą być problemy), karty np. VISA, MC jako rezerwy. 2000