Dolot i Bagaż
Dolot
Dolot z Polski do Meksyku składa się najczęściej z dwóch połączeń, tzw. tranzytowego (ok. 2 godz.) do jednego z dużych lotnisk europejskich oraz lotu głównego (ok. 11 godz.) do jednego z miast w Meksyku (najczęściej do miasta Meksyk lub Cancun). Do Meksyku lata większość dużych, renomowanych przewoźników m.in. British Airways, Iberia, Air France, KLM, Lufthansa, Aero-México oraz kilka linii czarterowych. Zdarzają się również loty czarterowe, przede wszystkim w sezonie poźnojesiennym i zimowym, ale korzystając z nich warto zawsze sprawdzić pełną cenę i szczegółowe warunki warunki, oferowane przez przewoźnika. Ciekawe oferty lotów, przede wszystkim do Cancun, posiadają z Europy tacy przewoźnicy jak m.in. Jet Air, Air Berlin, czy LOT.
Na lotnisku w Mexico City warto wymienić dolary na meksykańskie peso, ze względu na panujący tutaj najlepszy przelicznik dewizowy. Inaczej w Cancun, tu nie należy się śpieszyć z wymianą pieniędzy, ponieważ monopolistyczne procedery firmy tu operującej zaniżają wartość waluty o ponad 15% względem kursu w bankach i kantorach Casa de Cambio na mieście.
Poza turystycznymi miejscami nie można w Meksyku płacić w dolarach. Warto zawsze starannie i bez pośpiechu przeliczyć wymieniane kwoty, zgodnie z ogłaszanym nad okienkami kantorów kursem dnia. Zdarzają się bowiem „pomyłki” w wydawaniu pieniędzy, najczęściej, niestety, na niekorzyść wymieniających. Symbol „$” oznacza zawsze meksykańskie peso.
Bagaż
Bagaż najlepiej pakować według podwójnego kryterium: praktyczności i wygody. Czym mniej niepotrzebnych rzeczy weźmiemy ze sobą w podróż, tym lepiej. Najlepsze będą bawełniane koszule w jasnych kolorach, luźne spodnie, lekkie wygodne buty, np. sandały. Planując wędrówki górskie lub po meksykańskich lasach tropikalnych powinno się zabrać odpowiednie, zamknięte buty trekkingowe. Warto zabrać ze sobą krótkie spodenki, czy tzw. T-shirty, ale wygodniejsze mogą okazać się zwiewne długie rękawy i przewiewne długie spodnie, które najlepiej chronią skórę przed ostrym słońcem i zapewniają stałą wentylację. Na plażę kąpielówki lub szorty, sandały wodne lub klapki. Na głowę przyda się czapka z daszkiem lub kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Można zabrać kremy z filtrem UV oraz repelenty na komary i insekty. Polecany jest zawsze w podróży strój wygodny, wręcz sportowy.
Choć w większości odwiedzanych miejsc, w tym związanych z kultem sakralnym, nie jest wymagane specjalne ubranie, na szczególne okazje może się przydać coś bardziej eleganckiego, choćby na dnie walizki. Oprócz tego warto zabrać wygodną do zdejmowania kamizelkę, jeden nie za gruby sweter, jedną lekką, najlepiej przeciwdeszczową kurtkę. Górskie poranki i wieczory bywają chłodne, a przelotny deszcz może zdarzyć się w samym środku pory suchej.
Jako że w Meksyku obowiązuje napięcie 110/115 V oraz gniazdka z dwoma płaskimi bolcami, dobrze jest zabrać tzw. przejściówkę, przystosowującą nasze wtyczki do meksykańskich gniazdek. Można takie przejściówki zakupić na lotniskach oraz już na miejscu. W nielicznych przypadkach może się przydać transformator prądu ze 110/115V (Meksyk) na 220/230V (Europa) dla urządzeń, które mogą wymagać wyższego napięcia. To na jakie napięcie działa posiadany przez Państwa sprzęt elektroniczny można zazwyczaj znaleźć na samym sprzęcie.
Uwaga! Grzałki działające na 220 V w Meksyku okażą się mało przydatne. Ze względu na niższe napięcie potrzebują bardzo dużo czasu aby zagotować wodę. Dodatkowo warto zabrać lub przewidzieć: zegarek na rękę, budzik, nóż wielofunkcyjny z otwieraczem, nożyczki etc., ładowarki do wszystkich wymagających tego urządzeń elektrycznych, karty pamięci, filmy do aparatu, kasety video do nagrywania, najlepiej na całą podróż, saszetkę na dokumenty lub torebkę na szyję, w których bezpiecznie można przewozić pieniądze i dokumenty, dolary jako dewizy (z euro i innymi walutami mogą być problemy),karty np. VISA, MC jako rezerwy.
Przed wyjazdem do Meksyku nie są wymagane żadne szczepienia. Na miejscu nie ma problemu z kupnem lekarstw. Bardzo dobrze zaopatrzone apteki można spotkać w każdym mieście. Warto jednak zabrać ze sobą leki pierwszej potrzeby: tabletki przeciwbólowe, aspirynę, tabletki przeciw chorobie lokomocyjnej, krople do oczu, tabletki na ból gardła, ewentualnie antybiotyk, środki opatrunkowe typu np. poloplast, węgiel lub inne środki przeciwbiegunkowe, choć biegunkę zaleca się raczej zapobiegać zgodnie z lokalną tradycją, czyli przewidując regularny kontakt z terapeutyczną dawką rozluźniającego żołądek mezcalu lub tequili, popijaną oczyszczającą wszystko coca–colą. Osoby stale biorące lekarstwa, powinny zabrać ze sobą wystarczającą ich ilość na całą podróż.
Meksykańskie prawo celne zabrania wwożenia na teren kraju produktów spożywczych, które mogą być źródłem bakterii i zarazków, czyli takich, które nie są specjalnie pakowane: w puszkach, próżniowo lub w szkle. Niestety polska wieprzowina, nawet właściwie pakowana, obłożona jest zakazem wwozu do Meksyku. Meksykańscy celnicy wciąż mają ją zarejestrowaną jako zagrożoną zakażeniem włośnicy. Jeśli planujemy zabrać ze sobą suchą kiełbasę, to wyłącznie wołową. Warto zabrać ze sobą na drogę trochę specjałów z kraju, jednak nadmierne zaopatrywanie się w rodzime produkty na czas trwania podróży jest nieuzasadnione. Meksykańskie jedzenie jest tanie, smaczne i bezpieczne, zaś przeżycia kulinarne są nieodłączną częścią podróży, z których nie warto rezygnować. Pomimo, że Meksyk jest producentem i eksporterem kawy, w wielu restauracjach może być kłopot z wypiciem czegoś lepszego niż lura w stylu „café americano” lub „pseudoexpresso”. Osoby lubiące wypić rano dobrą mocną kawę „po turecku” mogą przywieźć ze sobą kawę i poprosić o wrzątek w restauracji (polska grzałka okaże się mało przydatna ze względu na niskie napięcie w gniazdkach). W Meksyku nie ma tradycji picia dobrej kawy. Do życia budzi wszystkich nie kawa, ale meksykańskie słońce.
W zależności od linii lotniczych maksymalna waga bagażu głównego może się wahać, jednak zazwyczaj nie powinna przekraczać 46 kg na osobę (2 sztuki bagażu), maksymalnie po 23 kg na walizkę. Zazwyczaj bagaż podręczny nie może być większy niż 55 x 40 x 20 cm i nie powinien ważyć więcej niż 10 kg. Uwaga! Należy pamiętać, by wszystkie ostre przedmioty, np. noże, nożyczki, pilniki etc., były zapakowane do bagażu głównego, przewożone w kieszeni lub bagażu ręcznym mogą zostać uznane za niebezpieczne i odebrane. Płyny i kremy przewożone w bagażu kabinowym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml – muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową i zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra, które czasami są dostępne w portach lotniczych.