Dolot i bagaż
Dolot:
Podróż z Polski na Kubę składa się najczęściej z dwóch połączeń, tzw. tranzytowego (ok. 2 godz.) do jednego z dużych lotnisk europejskich oraz lotu głównego (ok. 11 godz.) do Hawany. Na Kubę lata m.in. British Airways, Iberia, Air France, KLM, Lufthansa, Turkish Airlines oraz kilka linii czarterowych (do Varadero niemieckim i liniami Condor Airlines).
Bagaż:
Bagaż najlepiej pakować według podwójnego kryterium: praktyczności i wygody. Czym mniej niepotrzebnych rzeczy weźmiemy ze sobą w podróż, tym lepiej. Najlepsze będą bawełniane koszule w jasnych kolorach, luźne spodnie, lekkie wygodne buty, np. sandały. Planując wędrówki górskie po lasach tropikalnych powinno się zabrać odpowiednie, zamknięte buty trekkingowe. Warto zabrać ze sobą krótkie spodenki, czy tzw. T-shirty, ale wygodniejsze mogą okazać się zwiewne długie rękawy i przewiewne długie spodnie, które najlepiej chronią skórę przed ostrym słońcem i zapewniają stałą wentylację. Na plażę kąpielówki lub szorty, sandały wodne lub klapki. Na głowę przyda się czapka z daszkiem lub kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. Można zabrać kremy z filtrem UV oraz repelenty na komary i insekty. Polecany jest zawsze w podróży strój wygodny, wręcz sportowy.
Choć w większości odwiedzanych miejsc, w tym związanych z kultem sakralnym, nie jest wymagane specjalne ubranie, na szczególne okazje może się przydać coś bardziej eleganckiego, choćby na dnie walizki. Oprócz tego warto zabrać wygodną do zdejmowania kamizelkę, jeden nie za gruby sweter, jedną lekką, najlepiej przeciwdeszczową kurtkę. Górskie poranki i wieczory bywają chłodne, a przelotny deszcz może zdarzyć się w samym środku pory suchej.
Dodatkowo warto zabrać lub przewidzieć: zegarek na rękę, budzik, nóż wielofunkcyjny z otwieraczem, nożyczki etc., ładowarki do wszystkich wymagających tego urządzeń elektrycznych, karty pamięci do aparatu, saszetkę na dokumenty lub torebkę na szyję, w których bezpiecznie można przewozić pieniądze i dokumenty, dolary jako dewizy (z euro i innymi walutami mogą być problemy), karty np. VISA, MC jako rezerwy.
110V lub 220V. Wtyczki posiadają płaskie wtyki dlatego żeby móc korzystać z europejskich urządzeń elektrycznych trzeba posiadać konwerter napięcia bądź przejściówkę.
Pieniądze:
Dolar amerykański został całkowicie wycofany z obiegu na Kubie w listopadzie 2004 r. W związku z tym obecnie na wyspie funkcjonują dwie oficjalne waluty: peso niewymienialne (CUP), często określane jako "moneda nacional" albo jako "peso cubano", oraz peso wymienialne (CUC), oficjalnie nazywane "peso convertible", a potocznie nieraz określane jako "chavito". Stosunek wartości CUC do CUP wynosi około: 1:24 przy sprzedaży i 1:25 przy zakupie.
W rozliczeniach gotówkowych na rynku wewnętrznym dla turystów i cudzoziemców jedyną obowiązującą walutą jest kubańskie peso wymienialne CUC. Jest to waluta Banku Centralnego Kuby, wymienialna wyłącznie na terenie Kuby, występująca w postaci banknotów 100, 50, 20, 10, 5 i 1 peso oraz bilonu 1 peso i 50, 25, 10, 5, 1 centavos.
Peso convertible (CUC) jest oficjalną walutą, ale ma wartość wyłącznie na terytorium Kuby. Od kwietnia 2005 r. peso convertible ma wartość wyższą o 8% od dolara amerykańskiego, z którym jest sztywno związane, tzn. wartość CUC w stosunku do pozostałych walut kształtuje się w zależności od kursu dolara. Ponadto operacja wymiany USD obłożona jest na terenie całego kraju obligatoryjnym 10 % podatkiem. Podatek ten nie dotyczy innych walut.
Na terenie Kuby do obiegu dopuszczone są: Euro, dolar kanadyjski, funt szterling i frank szwajcarski. W związku z tym na Wyspę bardziej korzystne jest zabranie Euro (niż dolarów), gdyż Euro można wymienić zarówno na CUC jak i na CUP bez ww. dodatkowego podatku. Euro jest ponadto przyjmowane oficjalnie w punktach sprzedaży towarów i usług w niektórych strefach turystycznych (np. w Varadero).
Dolar USA, Euro, funt szterling, frank szwajcarski i dolar kanadyjski mogą być wymieniane na peso convertible (CUC) i na CUP w bankach i oficjalnych kantorach wymiany (sieci CADECA). Za peso niewymienialne (CUP) trudno jest cokolwiek kupić w wolnej sprzedaży. Odwiedzający Kubę obcokrajowcy muszą nabywać większość towarów i usług - za wyjątkiem opłat za publiczny transport miejski i imprezy kulturalne oraz owoców, warzyw i mięsa wieprzowego na targu - za peso wymienialne (CUC), w sklepach dewizowych należących do sieci handlowych takich jak Tiendas Panamericanas czy Cubalse. Ceny są średnio 3-, 4-krotnie wyższe od polskich.
Banki, urzędy, instytucje użyteczności publicznej i punkty handlowo-usługowe nie honorują kart kredytowych VISA, CABAL, Master Card, VISA Electron, ani czeków, w tym czeków podróżnych, wydanych przez banki amerykańskie lub inne banki z udziałem kapitału amerykańskiego. Zaleca się zatem przed wyjazdem z Polski konsultację we własnym banku, czy posiadane karty kredytowe będą działały na Kubie.
Koszt połączenia telefonicznego z Polską to ok. 4,5 7 CUC za 1 minutę.
Strefa czasowa:
Obowiązuje strefa czasowa GTM -5, czyli czas jest o 6 godzin wcześniejszy niż w Polsce. Latem na Kubie obowiązuje czas letni.