PRZEWODNIK

Meksyk

Kuba

Gwatemala

Belize

Honduras

Salwador

Nikaragua

Kostaryka

Ekwador

Panama

Brazylia

Peru

Kolumbia

Wenezuela

Boliwia

Argentyna

Chile

Urugwaj

Paragwaj

Kanada

USA

Bezpieczeństwo i Zdrowie


Bezpieczeństwo:
Notuje się dość wysoki poziom zagrożenia przestępczością pospolitą (kradzieże, włamania), w tym z użyciem broni. Powtarzająca się metodą kradzieży, szczególnie w centrum Buenos Aires, jest oblewanie turystów nieprzyjemnym w zapachu płynem, a potem oferowanie pomocy przez przypadkowych przechodniów (sposób kieszonkowców, tzw. „mostazeros”). Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Najlepiej wystrzegać się oznak zamożności w ubiorze lub zachowaniu i nie nosić ze sobą łatwo widocznego sprzętu elektronicznego (aparatów, telefonów komórkowych, itd.). Nie należy zapuszczać się w ubogie dzielnice, szczególnie w porze wieczorowej lub nocnej. Ze względu na częste kradzieże bez względu na dzielnicę należy zachować ostrożność na zatłoczonych ulicach, skrzyżowaniach, w transporcie publicznym. Popularne są kradzieże torebek, plecaków, sprzętu elektronicznego przez motocyklistów, rowerzystów, często przy udziale innych osób odwracających uwagę. W restauracjach, lobby hotelowych, dworcach, środkach komunikacji nie należy trzymać torebki i przedmiotów wartościowych na widoku, starać się unikać używania telefonu komórkowego i sprzętu elektronicznego na ulicy. Pospolite są również kradzieże rzeczy wartościowych leżących na widoku w samochodzie, w tym również  poprzez wybicie szyby podczas postoju na skrzyżowaniu. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty zaleca się przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Warto zaopatrzyć się w kopię dokumentu tożsamości (paszport), oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu. Dobrą praktyką jest również posiadanie skanu dokumentu tożsamości na skrzynce poczty elektronicznej oraz zabranie ze sobą w podróż zdjęcia biometrycznego.

Przestępczość dotyczy w stopniu szczególnym dużych miast, takich jak Buenos Aires, Rosario, Mendoza. W niektórych popularnych miejscach Buenos Aires, jak San Telmo, La Boca, Microcentro, Retiro turyści powinni ograniczyć wizyty do godzin dziennych, podczas których również należy zachować dużą ostrożność.

Numer telefonu, pod którym dokonuje się zgłoszenia przestępstwa: 911 z całego kraju poza prowincjami Cordoba, Mendoza, Iguazu, Tucuman i Tierra del Fuego, z których należy wybrać 101.

Numery kontaktowe do Policji Turystycznej: w Buenos Aires, +54(11)43565748, 0800-999-5000, ul. Corrientes 436; w Mendozie, +54(261)4132135, +54(261)6444324, ul. San Martin 1143.

Zdrowie:
Nie są wymagane żadne zaświadczenia o szczepieniach. Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne (niemniej jednak zaleca się przed wyjazdem sprawdzenie aktualności tej informacji w stacji epidemiologicznej). Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, średni koszt wizyty prywatnej wynosi 60 USD.

W ostatnim czasie odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.Osobom mającym zamiar odwiedzać prowincje graniczące z Paragwajem i Brazylią zaleca się szczepienie przeciw żółtej febrze. Nie ma jeszcze ogólnodostępnej zatwierdzonej przez władze sanitarne Argentyny szczepionki przeciw chorobie denga.

Więcej na stronach MSZ.